Конвертер DC/DC Traco Power TEL 15-2413WIN
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TEL 15-2413WIN
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 15 VDC |
| Выходной ток | 1000 mA |
| Номинальная мощность | 15 W |
| Footprint Type | DIP16 |
| Длина | 23.8 mm |
| Ширина | 13.7 mm |
| Глубина | 10.2 mm |
| Эффективность | 87 % |
| Максимальная температура | 80 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 8.8 g |
| Шум | 70 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 820 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | No |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 1500 VDC |
Краткое описание
The TEL 15WIN is a series of isolated 15 Watt converters which come in an ultra compact DIP-16 metal package. The design purpose of this series was to miniaturized low power DC/DC converters to the maximum without sacrificing high efficiency. It solidifies the new standard for power density with 4.51 W/cm3 and effectively doubles the power density compared to 15 Watt converters in DIP-24 packages. The TEL 15WIN offers a wide 4:1 input voltage range and features a high efficiency of up to 87% which enables an operation temperature of up to +55°C at full load and up to 85°C with 50% load. The converters also have an internal input filter to comply with conducted emission standard EN 55032 class A. It's an economical solution for space critical and cost sensitive applications in instrumentation, IT and industrial electronics.