Конвертер DC/DC Traco Power TEN 40-2412WIE
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TEN 40-2412WIE
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 12 VDC |
| Выходная регулировка | 10.8-13.2 VDC |
| Выходной ток | 3333 mA |
| Номинальная мощность | 40 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 9-36 VDC |
| Тип корпуса | Metal Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | 2" x 1" |
| Длина | 50.8 mm |
| Ширина | 25.4 mm |
| Глубина | 10.2 mm |
| Эффективность | 92 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 34 g |
| Шум | 100 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 2000 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 1600 VDC |
Краткое описание
The TEN 40WIE is rounding out Traco Power’s existing 40 Watt product range. Driven by current market trends this series was developed to maximize quality and cost efficiency in one product. Due to a new design approach the TEN 40WIE thus offers a cost efficient solution with not only no concession on quality or reliability but even improved specifications compared to its predecessor. It comes in a standard 2” x 1” metal package with a 4:1 input voltage range. High efficiencies of up to 93% allow for an operating temperature range (natural convection) of -40 to +70°C without power derating (model dependent). Certified according to the latest IT standard (IEC/EN/UL 62368-1) and equipped with additional features like remote on/off function and protection against short circuit, overvoltage and over temperature the TEN 40WIE series is suitable for many industrial applications.