Конвертер DC/DC Traco Power TEN 40-2422WI
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TEN 40-2422WI
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | ±12 VDC |
| Выходная регулировка | 10.8-13.2 VDC |
| Выходной ток | 1670/1670 mA |
| Номинальная мощность | 40 W |
| Количество выходов | dual |
| Входное напряжение | 9-36 VDC |
| Тип корпуса | Metal Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | 2" x 2" |
| Длина | 50.8 mm |
| Ширина | 50.8 mm |
| Глубина | 10.2 mm |
| Эффективность | 86 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 60 g |
| Шум | 120 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 1200 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, EN 62368-1 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 1600 VDC |
Краткое описание
The TEN 40WI series is a family of high performance 40W DC/DC converter modules featuring ultra wide 4:1 input voltage ranges in a compact low profile case with industry-standard footprint. A very high efficiency allows an operating temperature range of –40°C to 85°C. Further standard features include remote On/Off, output voltage trimming, over voltage protection, under voltage lockout, over temperature and short circuit protection. Typical applications for these products are battery operated equipment and distributed power architectures in communication and industrial electronics, everywhere where isolated, tightly regulated voltages are required and space is limited on the PCB.