Конвертер DC/DC Traco Power TEN 40-7215WIR
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TEN 40-7215WIR
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 24 VDC |
| Выходная регулировка | 21.6-28.8 VDC |
| Выходной ток | 1666 mA |
| Номинальная мощность | 40 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 43-160 VDC |
| Тип корпуса | Metal Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | 2" x 1" |
| Длина | 50.8 mm |
| Ширина | 25.4 mm |
| Глубина | 10.2 mm |
| Эффективность | 90 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 32 g |
| Шум | 150 mVp-p typ. / 200 mVp-p max. |
| Емкостная нагрузка | 1300 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, EN 62368-1, EN 50155 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 3000 VDC |
Краткое описание
The TEN 40WIR series is a family of high performance 40 Watt DC/DC converter modules featuring ultra wide 4:1 input voltage ranges in a 2" x 1" x 0.4" package with industry-standard footprint. Input voltages up to 160 VDC, excellent EMC characteristics and EN 50155 approval make this product the best choice for many demanding applications in railroad and transportation systems. Further standard features include remote On/Off, over voltage protection, under voltage lockout and short circuit protection. Low input current characteristics at minimal load make these converters also the ideal solution for battery-operated systems. Typical applications are in wireless networks, telecom/datacom, industry control systems and measurement equipment.