Конвертер DC/DC Traco Power TEN 60-2413WIN
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TEN 60-2413WIN
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 15 VDC |
| Выходная регулировка | 13.5-18 VDC |
| Выходной ток | 4000 mA |
| Номинальная мощность | 60 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 9-36 VDC |
| Тип корпуса | Metal Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | 2" x 1" |
| Длина | 50.8 mm |
| Ширина | 25.4 mm |
| Глубина | 10.2 mm |
| Эффективность | 92 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 33 g |
| Шум | 125 mVp-p max. |
| Емкостная нагрузка | 3900 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, EN 62368-1 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 1600 VDC |
Краткое описание
The TEN 60WIN series is a family of high performance 60 Watt DC/DC converter modules featuring ultra wide 4:1 input voltage ranges in a six side shielded 2” x 1” metal package with industry standard footprint. Standard features include remote On/Off, over voltage protection, under voltage lockout and short circuit protection. High efficiency across load range and low input current characteristics at no load make these converters the ideal solution for battery-operated systems. Typical applications are in wireless networks, telecom/datacom, industry control systems and measurement equipment.