Конвертер DC/DC Traco Power TEN 60-2422WIR
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TEN 60-2422WIR
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | ±12 VDC |
| Выходной ток | 2500/2500 mA |
| Номинальная мощность | 60 W |
| Количество выходов | dual |
| Входное напряжение | 9-36 VDC |
| Тип корпуса | Metal Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | 2" x 1" |
| Длина | 50.8 mm |
| Ширина | 40.7 mm |
| Глубина | 25.4 mm |
| Эффективность | 91 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 66.9 g |
| Шум | 100 mVp-p typ. / 125 mVp-p max. |
| Емкостная нагрузка | 1500 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1, EN 50155 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 3000 VDC |
Краткое описание
The TEN 60WIR is a ruggedized 60 Watt railway approved DC/DC converter series with a wide 4:1 input voltage range and increased resistance against electromagnetic interference, shock/vibration and thermal shock. The standard version comes with a preassembled heatsink which was specifically designed for this 2” x 1” metal package converter. Together with a high efficiency of up to 92% this gives the converter an effective operating temperature range of -40° to +70°C without derating. The approvals according to standards EN 50155 and EN 61373 qualify them for railway and transportation systems. Additional qualification for the fire behavior of components according to EN 45545-2 and the safety approval according IEC/EN 62368-1, UL62368-1 support a potential compliance test of the application. All models offer an I/O-isolation voltage of 3’000 VDC and feature an active under voltage lockout function, remote on/off and adjustable outputs to ensure that these converters fit in any ruggedized application setup.