Конвертер DC/DC Traco Power TEP 100-7213UIR
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TEP 100-7213UIR
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 15 VDC |
| Выходная регулировка | 12-16.5 VDC |
| Выходной ток | 6700 mA |
| Номинальная мощность | 100 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 14-160 VDC |
| Тип корпуса | Plastic Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | Quarter-Brick |
| Длина | 57.9 mm |
| Ширина | 36.8 mm |
| Глубина | 12.7 mm |
| Эффективность | 88 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 64 g |
| Шум | 100 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 4500 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1, EN 50155 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 3000 VAC |
Краткое описание
The TEP 100UIR is a series of high-performance 100 Watt DC/DC converters with an ultra-wide 12:1 input voltage range. The TEP 100UIR comes in a compact, fully encapsulated quarter-brick (2.3”x1.45”x0.5”) package for highest reliability. The ultra-wide input voltage range lets system builders reduce the number of design channels where otherwise multiple input voltage configurations would be required. Thanks to its dedicated holdup circuit, the TEP 100UIR complies with extended holdup-time requirements without the need for bulky capacitors. The TEP 100UIR is EN 50155 certified for rolling stock applications, EN 61373 certified for mechanical shock and vibration and EN 45545-2 certified for fire behavior. It comes with IEC/EN/UL 62368-1 safety approvals.