Конвертер DC/DC Traco Power TEP 150-4815WI
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TEP 150-4815WI
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 24 VDC |
| Выходная регулировка | 24-28.8 VDC |
| Выходной ток | 6300 mA |
| Номинальная мощность | 150 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 18-75 VDC |
| Тип корпуса | Metal Case |
| Тип крепления | Chassis Mount |
| Тип соединения | Screw Terminal |
| Длина | 98 mm |
| Ширина | 65 mm |
| Глубина | 35.7 mm |
| Эффективность | 89 % |
| Максимальная температура | 75 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 300 g |
| Шум | 200 mVp-p max. |
| Емкостная нагрузка | 10000 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, EN 62368-1, EN 50155 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 2250 VDC |
Краткое описание
The modules have originally been designed for harsh industrial environment. High EMC immunity against surge, burst, radiated and conducted disturbances and the shock/ vibration and thermal shock resistance make them very popular for stringent requirements. With the extended input voltage ranges that cover the nominal 24, 36, 72 and 110 VDC with ±40 % tolerance and the approval in accordance to EN 50155 standard they now also offer a reliable solution for mobile and stationary railway applications. At 100% load the current characteristics goes from constant voltage to constant current what makes the units also suitable for battery charger applications. With protection against over-temperature, overload, short-circuit, reverse input, overvoltage and input under-voltage lock-out they are hard to destroy.