Конвертер DC/DC Traco Power TEP 40-3611UIR
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TEP 40-3611UIR
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 5 VDC |
| Выходная регулировка | 4-5.5 VDC |
| Выходной ток | 8000 mA |
| Номинальная мощность | 40 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 9-75 VDC |
| Тип корпуса | Plastic Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | Quarter-Brick |
| Длина | 57.9 mm |
| Ширина | 36.8 mm |
| Глубина | 12.7 mm |
| Эффективность | 89 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 64 g |
| Шум | 75 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 16000 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1, EN 50155 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 3000 VAC |
Краткое описание
The TEP 40UIR is a series of high performance 40 Watt railway DC/DC converters with ultra wide 12:1 input voltage range featuring a compact ¼ brick (2.3”x1.45”x0.5”) metal package. The ultra wide input allows the converter to act as an all-in-one solution if different voltage ranges have to be covered in the same application, resolving the issue of having multiple different converters installed. An internal circuit implemented in these modules helps to extend the hold-up time with ease as it eliminates the need of expensive high voltage capacitors to cover the full input range. With only a 25V capacitor (independent of the input voltage) the whole input range can be covered effectively reducing cost, size and inrush current. All models are approved for railway applications according to EN 50155, EN 61373, EN 45545-2 and offer standard features such as high efficiency up to 91%, an operating temperature range of -40° to +85°C and an I/O-isolation voltage of 3’000 VAC. An adjustable under voltage lockout function, remote on/off and adjustable outputs round out the features and ensure that these converter modules fit in any application setup.