Конвертер DC/DC Traco Power THM 10-2415WI
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: THM 10-2415WI
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 24 VDC |
| Выходная регулировка | 21.6-28.8 VDC |
| Выходной ток | 416 mA |
| Номинальная мощность | 10 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 9-36 VDC |
| Тип корпуса | Plastic Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | DIP24 |
| Длина | 31.8 mm |
| Ширина | 20.3 mm |
| Глубина | 10.2 mm |
| Эффективность | 89 % |
| Максимальная температура | 90 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 14 g |
| Шум | 50 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 125 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, EN 62368-1, EN 60601-1 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 5000 VAC |
Краткое описание
The THM 10WI series is a range of medical 10 Watt DC/DC converters in DIP-24 plastic package and with ultra-wide 4:1 input voltage range. They provide a reinforced isolation system for 5000 VAC isolation and a very low leakage current of less than 2 µA. The units are approved to IEC/EN/ES 60601-1 3rd edition for 2 x MOPP (Means Of Patient Protection) and come along with an ISO 14971 risk management file. Design and production conform to the quality management system ISO 13485. With a high efficiency of up to 87% and highest grade components the converters can reliably operate in an ambient temperature range of –40°C up to +90°C. They constitute a reliable solution not only for medical equipment but also for demanding ranges of application such as transportation, control & measurement or IGBT drivers.