Конвертер DC/DC Traco Power THM 30-4811WI
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: THM 30-4811WI
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 5 VDC |
| Выходная регулировка | 4.5-5.5 VDC |
| Выходной ток | 6000 mA |
| Номинальная мощность | 30 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 18-75 VDC |
| Тип корпуса | Plastic Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | 2" x 1" |
| Длина | 25.4 mm |
| Ширина | 50.8 mm |
| Глубина | 10.2 mm |
| Эффективность | 89 % |
| Максимальная температура | 80 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 32 g |
| Шум | 50 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 7200 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1, EN 60601-1 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 5000 VAC |
Краткое описание
The THM 30WI series is a range of medical 30 Watt DC/DC converters in 2.0” x 1.0” plastic package and with wide 4:1 input voltage range. They provide a reinforced isolation system for 5000 VAC isolation and a very low leakage current of less than 2.5 µA. The units are approved to IEC/EN/ES 60601-1 3rd edition for 2 x MOPP and come along with an ISO 14971 risk management file. Design and production conform to the quality management system ISO 13485. With a high efficiency of up to 90% and highest grade components the converters can reliably operate in an ambient temperature range of –40°C up to +80°C. They constitute a reliable solution not only for medical equipment but also for demanding ranges of application such as transportation, control & measurement or IGBT drivers.