Конвертер DC/DC Traco Power THM 60-2423WI
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: THM 60-2423WI
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | ±15 VDC |
| Выходной ток | 2000/2000 mA |
| Номинальная мощность | 60 W |
| Количество выходов | dual |
| Входное напряжение | 9-36 VDC |
| Тип корпуса | Plastic Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | Quarter-Brick |
| Длина | 57.9 mm |
| Ширина | 36.8 mm |
| Глубина | 12.7 mm |
| Эффективность | 90 % |
| Максимальная температура | 75 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 51 g |
| Шум | 100 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 940 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1, EN 60601-1 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 5000 VAC |
Краткое описание
The THM 60WI series is a range of medical 60 Watt DC/DC converters in a compact 2.3” x 1.45” plastic package and with wide 4:1 input voltage range. They provide a reinforced isolation system (5000 VAC) and a very low leakage current of less than 4.5 μA. With a high efficiency of up to 92% and highest-grade components the converters can reliably operate in an ambient temperature range of –40°C up to +75°C with derating. For more demanding applications regarding temperature, Traco also offers a special heatsink which will greatly increase the thermal capabilities for natural convection conditions. The units are approved according to IEC/EN/ES 60601-1 3rd edition for 2 x MOPP as well as IEC/EN/UL 62368-1 and come along with an ISO 14971 risk management file. Design and production conform to the quality management system ISO 13485. The THM 60WI constitutes a reliable solution not only for medical equipment but also for demanding ranges of application such as control & measurement and transportation.