Конвертер DC/DC Traco Power THN 10-4811WIR
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: THN 10-4811WIR
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 5 VDC |
| Выходная регулировка | 4.5-6 VDC |
| Выходной ток | 2000 mA |
| Номинальная мощность | 10 W |
| Footprint Type | 1" x 1" |
| Длина | 25.4 mm |
| Ширина | 25.4 mm |
| Глубина | 9.9 mm |
| Эффективность | 89 % |
| Максимальная температура | 95 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 16.5 g |
| Шум | 75 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 2500 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1, EN 50155 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 3000 VDC |
Краткое описание
The THN 10WIR series is a family of ruggedized 10 Watt DC/DC converters for highest reliability in harsh environments. The converters have a wide 4:1 input range and increased resistance against electromagnetic interference, shock/vibration and thermal shock and come in a six-side shielded 1” x 1” metal package. The innovative design provides high efficiencies up to 90% and thus enable an operating temperature range from -40 to +80°C without derating. The approvals according to standards EN 50155 and EN 61373 qualify them for railway and transportation systems. Additional qualification for the fire behavior of components according to EN 45545-2 and the safety approval according IEC/EN 62368-1, UL62368-1 support a potential compliance test of the application. Built-in features like an internal EN 55032 class A filter, input under-voltage-lockout, short circuit protection, remote On/Off and output voltage trim make this series suitable for almost any application demands and thus facilitate the design-in process.