Конвертер DC/DC Traco Power THN 15-2423WI
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: THN 15-2423WI
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | ±15 VDC |
| Выходной ток | 500/500 mA |
| Номинальная мощность | 15 W |
| Количество выходов | dual |
| Входное напряжение | 9-36 VDC |
| Footprint Type | 1" x 1" |
| Длина | 25.4 mm |
| Ширина | 25.4 mm |
| Глубина | 9.9 mm |
| Эффективность | 88 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 15 g |
| Шум | 100 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 330 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, EN 62368-1 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 1500 VDC |
Краткое описание
The THN 15WI series is the latest generation of high performance DC/DC converter modules setting new standards concerning power density. This product with 15 W comes in a encapsulated, shielded metal package with dimensions of only 1.0" x 1.0" x 0.4" and occupies 50% (!) less board space. All models have ultra wide 4:1 input voltage range and precisely regulated output voltages. Advanced circuit design provides high efficiency up to 87% which allows an operating temperature range of –40°C to +85°C (with derating) Further features include remote On/Off and trimmable output. Typical applications for these converters are battery operated equipment, mobile instrumentation, distributed power architectures in communication and industrial electronics and everywhere where space on PCB is critical.