Конвертер DC/DC Traco Power THN 30-2423WI
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: THN 30-2423WI
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | ±15 VDC |
| Выходной ток | 1000/1000 mA |
| Номинальная мощность | 30 W |
| Footprint Type | 1" x 1" |
| Длина | 25.4 mm |
| Ширина | 25.4 mm |
| Глубина | 9.9 mm |
| Эффективность | 91 % |
| Максимальная температура | 80 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 16.5 g |
| Шум | 60 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 500 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, EN 62368-1 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 1600 VDC |
Краткое описание
The THN 30WI series is the latest generation of high performance DC/DC converter modules with highest power density. The product achieves 30 W output power while it comes in a metal case with dimensions of only 1.0" x 1.0" x 0.4". All models have an ultra wide 4:1 input voltage range and precisely regulated output voltages, even under no load conditions. Highest efficiency across full load range makes this product very reliable and applicable in temperature ranges of up to 85°C. With a low input current at minimal load and remote On/Off control these converters are the ideal solution for battery-operated systems. Typical applications are in mobile equipments, instrumentation, distributed power architectures in communication and industrial electronics and everywhere where space on the PCB is critical.