Источник питания AC/DC Traco Power TPI 100-124A-J
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TPI 100-124A-J
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 24 VDC |
| Выходная регулировка | 21.6-26.4 VDC |
| Выходной ток | 4170 mA |
| Номинальная мощность | 100 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 85-264 VAC / 120-370 VDC |
| Тип корпуса | Open Frame |
| Тип крепления | Chassis Mount |
| Тип соединения | Pin Connector |
| Длина | 76.2 mm |
| Ширина | 50.8 mm |
| Глубина | 32 mm |
| Эффективность | 92 % |
| Максимальная температура | 80 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 156 g |
| Шум | 160 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 1750 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | No |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, EN 62368-1 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 3000 VAC |
Краткое описание
The TPI 100A Series of 100 Watt AC/DC power supplies features a 3000 VAC I/O reinforced isolation. Excellent efficiency of up to 92% allows a high power density for the standard 2.0” x 3.0” packaging format. The full load operating temperature range is –40°C to +50°C while it goes up to 80°C with load derating. The power supplies are designed to meet the ErP directive (< 0.3 W no load power consumption). They come with an active power factor correction and the EMC characteristic is dedicated for applications in industrial and domestic fields. High reliability is provided by use of industrial quality grade components and an excellent thermal management. It makes the products an ideal solution for any demanding industrial devices and space critical applications.