Источник питания AC/DC Traco Power TPI 125-148A-J
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TPI 125-148A-J
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 48 VDC |
| Выходная регулировка | 38.4-52.8 VDC |
| Выходной ток | 2610 mA |
| Номинальная мощность | 125 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 85-264 VAC / 120-370 VDC |
| Тип корпуса | Open Frame |
| Тип крепления | Chassis Mount |
| Тип соединения | Pin Connector |
| Длина | 77.2 mm |
| Ширина | 51.1 mm |
| Глубина | 32 mm |
| Эффективность | 91 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 156 g |
| Шум | 340 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 550 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | No |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 4000 VAC |
Краткое описание
The TPI 125A-J is a 125 Watt AC/DC open frame power supplies series with a 3000 VAC reinforced isolation system. Our TPI line specifically focuses on providing cost efficient industrial power supplies in compact designs. This series offers a peak power function which enables the unit to deliver up to 120% of the rated power for up to 10 seconds. Excellent efficiency of up to 92% allows a compact design and an operating temperature range (natural convection) of –40°C to +50°C without derating, while going up to +85°C with either load derating or forced cooling. They are designed to meet the ErP directive (< 0.3 W no load power consumption) and come with an EMC characteristics dedicated for applications in industrial/automation and test & measurement fields. High reliability is provided by use of industrial high-quality grade components and an excellent thermal management. It makes the TPI 125A-J an ideal solution for any demanding industrial devices or space critical applications.