Источник питания AC/DC Traco Power TPI 180-136A-M
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TPI 180-136A-M
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 36 VDC |
| Выходная регулировка | 33.1-38.9 VDC |
| Выходной ток | 5000 mA |
| Номинальная мощность | 180 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 85-264 VAC / 120-370 VDC |
| Тип корпуса | Open Frame |
| Тип крепления | Chassis Mount |
| Тип соединения | Pin Connector |
| Длина | 76.2 mm |
| Ширина | 50.8 mm |
| Глубина | 34.6 mm |
| Эффективность | 93 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 162 g |
| Шум | 220 mVp-p max. |
| Емкостная нагрузка | 1200 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | No |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 3000 VAC |
Краткое описание
The TPI 180A-M is series of open frame AC/DC power supplies coming in an open frame package. They feature a reinforced double I/O isolation (3000 VAC) system an come with the latest industrial standard IEC/EN/UL 62368-1. The excellent efficiency of up to 94% allows a high power-density and compact design (3” x 2”). The operating temperature range is –40°C to +85°C with derating above 50°C. In natural convection operation these power supplies deliver 150 Watt going up to 180 Watt with forced air cooling. Additionally, they can deliver 220 Watt peak power for 5s. The EMC characteristic is dedicated for applications in industrial and medical fields. High reliability is provided by using high quality components and an excellent thermal management making the TPI 180A-M an ideal solution for industrial and medical devices and for demanding safety and space critical applications.