Источник питания AC/DC Traco Power TPI 65-153A-JP
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TPI 65-153A-JP
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 53 VDC |
| Выходная регулировка | 42.4-58.3 VDC |
| Выходной ток | 1240 mA |
| Номинальная мощность | 65 W |
| Тип соединения | Pin Connector |
| Длина | 76.2 mm |
| Ширина | 50.8 mm |
| Глубина | 24 mm |
| Эффективность | 93 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 117 g |
| Шум | 150 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 235 µF |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 3000 VAC |
Краткое описание
The TPI 65A-J is a 65 Watt AC/DC open frame power supplies series with a 3000 VAC reinforced isolation system. Our TPI line specifically focuses on providing cost efficient industrial power supplies in compact designs. This series offers a peak power function which enables the unit to deliver up to 140% of the rated power for up to 10 seconds. Excellent efficiency of up to 93% allows a compact design and an operating temperature range (natural convection) of –40°C to +70°C without derating, while going up to +85°C with either load derating or forced cooling. They are designed to meet the ErP directive (< 0.3 W no load power consumption) and come with an EMC characteristics dedicated for applications in industrial/automation and test & measurement fields. High reliability is provided by use of industrial high-quality grade components and an excellent thermal management. It makes the TPI 65A-J an ideal solution for any demanding industrial devices or space critical applications.