Источник питания AC/DC Traco Power TPP 100-128A-J
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TPP 100-128A-J
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 28 VDC |
| Выходная регулировка | 25.2-30.8 VDC |
| Выходной ток | 3580 mA |
| Номинальная мощность | 100 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 85-264 VAC / 120-370 VDC |
| Тип корпуса | Open Frame |
| Тип крепления | Chassis Mount |
| Тип соединения | Pin Connector |
| Длина | 76.2 mm |
| Ширина | 50.8 mm |
| Глубина | 32 mm |
| Эффективность | 92 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -25 °C |
| Вес | 156 g |
| Шум | 180 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 1280 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | No |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, EN 62368-1, EN 60601-1 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 4000 VAC |
Краткое описание
The TPP 100A-J series of 100 Watt AC/DC open frame power supplies feature a reinforced double I/O isolation system according to latest medical safety standards (60601-1 3rd edition, 2 x MOPP). The earth leakage current is below 75 µA which makes the units suitable for BF (body floating) applications. The excellent efficiency of up to 92% allows a high power density for the standard 2.0” x 3.0” packaging format. The full load operating temperature range is –25°C to +55°C while it goes up to 80°C with 50% load derating. The EMC characteristic is dedicated for applications in industrial and medical fields. High reliability is provided by the use of industrial quality grade components and an excellent thermal management. It makes the products an ideal solution for medical devices and for demanding safety and space critical applications.