Источник питания AC/DC Traco Power TPP 180-112A-M
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TPP 180-112A-M
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 12 VDC |
| Выходная регулировка | 11-13 VDC |
| Выходной ток | 15000 mA |
| Номинальная мощность | 180 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 85-264 VAC / 120-370 VDC |
| Тип корпуса | Open Frame |
| Тип крепления | Chassis Mount |
| Тип соединения | Pin Connector |
| Длина | 76.2 mm |
| Ширина | 50.8 mm |
| Глубина | 34.6 mm |
| Эффективность | 92 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 162 g |
| Шум | 200 mVp-p max. |
| Емкостная нагрузка | 10000 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | No |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1, EN 60601-1 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 4000 VAC |
Краткое описание
The TPP 180A-M is series of open frame AC/DC power supplies coming in an open frame package. They feature a reinforced double I/O isolation (4000 VAC) system according to latest medical safety standards (60601-1 3rd edition, 2 x MOPP). The leakage current is below 100 μA and makes the units suitable for BF (body floating) applications. The excellent efficiency of up to 94% allows a high power-density and compact design (3” x 2”). The operating temperature range is –40°C to +85°C with derating above 50°C. In natural convection operation these power supplies deliver 150 Watt going up to 180 Watt with forced air cooling. Additionally, they can deliver 220 Watt peak power for 5s. The EMC characteristic is dedicated for applications in industrial and medical fields. High reliability is provided by using high quality components and an excellent thermal management making the TPP 180A-M an ideal solution for industrial and medical devices and for demanding safety and space critical applications.