Источник питания AC/DC Traco Power TPP 450-124B-M
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TPP 450-124B-M
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 24 VDC |
| Выходная регулировка | 22.1-25.9 VDC |
| Выходной ток | 18750 mA |
| Номинальная мощность | 450 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 85-264 VAC / 120-370 VDC |
| Тип корпуса | Metal Case |
| Тип крепления | Chassis Mount |
| Тип соединения | Pin Connector |
| Длина | 148.2 mm |
| Ширина | 80 mm |
| Глубина | 40.6 mm |
| Эффективность | 93 % |
| Максимальная температура | 80 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 552 g |
| Шум | 240 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 7820 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | Yes |
| Сертификаты безопасности | EN 62368-1, EN 60601-1 |
| Изоляция | Reinforced Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 4000 VAC |
Краткое описание
The TPP 450B-M Series of 450 Watt AC/DC power supplies feature a reinforced double I/O isolation system according to latest medical safety standards (60601-1 3rd edition, 2 x MOPP) and is suitbale for class II applications. The earth leakage current is below 100 µA what makes the units suitable for BF (body floating) applications. The excellent efficiency of up to 94% allows a high power density for the standard 3" x 5" packaging format.
Fanless operation power is 320W up to +50°C and 450W at +65°C with fan. Thus you can power your medical device in a quiet and hygienic way as you don’t need to run a fan to cool down the power supply. High reliability is provided by use of industrial quality grade components and an excellent thermal management. It makes the products an ideal solution for medical devices and for demanding safety and space critical applications.