Источник питания на DIN-рейку Traco Power TSP-BCMU360
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TSP-BCMU360
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 24/48 VDC |
| Выходной ток | 15000/7500 mA |
| Номинальная мощность | 360 W |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 24-56 VDC |
| Тип корпуса | Metal Case |
| Тип крепления | DIN-Rail Mount |
| Тип соединения | Screw Terminal |
| Длина | 110 mm |
| Ширина | 54 mm |
| Глубина | 110 mm |
| Эффективность | 96 % |
| Максимальная температура | 70 °C |
| Минимальная температура | -25 °C |
| Вес | 730 g |
| Удаленное вкл./выкл. | No |
| Сертификаты безопасности | EN 60950-1, UL 508 |
| Изоляция | Functional Insulation |
| Напряжение изоляции ввода/вывода | 3000 VAC |
Краткое описание
This module provides a professional battery management system to charge and monitor an external 12V lead-acid battery. Together with a power supply of the TSP series or any other stabilized 24 VDC or 48 VDC power supply a perfect DC-UPS system can be configured. The connected battery will be charged and held in charged mode by the power supply. In the event of a mains power failure the battery will supply the output power until the battery is discharged. To avoid overcharging the battery, an external temperature sensor adjusts the battery voltage automatically to the required end of charge voltage. This can extend the battery life. The battery is protected against deep discharge. Mains power and battery status are monitored regularly and failures indicated by corresponding LED’s and alarm outputs. The module also provides an external On/Off input to switch-off both, power supply and battery.