Источник питания на DIN-рейку Traco Power TSP-BFM24
  • Последняя цена (на момент наличия)
Технические характеристики
Выходное напряжение24 VDC
Выходная регулировка22-28 VDC
Выходной ток25000 mA
Номинальная мощность600 W
Количество выходовsingle
Входное напряжение24-28 VDC
Тип корпусаMetal Case
Тип крепленияDIN-Rail Mount
Тип соединенияScrew Terminal
Длина110 mm
Ширина54 mm
Глубина110 mm
Максимальная температура70 °C
Минимальная температура-25 °C
Вес745 g
Удаленное вкл./выкл.No
Сертификаты безопасностиEN 60950-1
Краткое описание
The TSP-BFM24 buffer module will hold the output voltage of a 24 VDC power supply after brown outs or voltage dips of ten 50 Hz cycles at full load. During this buffer period no deterioration of the 24 VDC output voltage will occur. For many applications this buffer module is an ideal and cost effective alternative to a battery based backup system. The buffer module consists of a large bank of capacitors. When the power supply is switched on, the buffer capacitors will be charged. This will take approximately 30 seconds and an opto-coupler signal indicates the “READY“ condition. When a power fail occurs, the capacitor bank is discharged, maintaining the output of the buffer module at its nominal voltage. This condition is indicated by a “POWER FAIL“ signal. The hold up time is typically 200 ms at 25 A and 4 seconds typically at 1.2 A. After 4 seconds the buffer device will switch off the output voltage. The operating modes of the module are also indicated by a LED on the front panel. The major advantage of this buffer solution is, that it is fully maintenance free and its storage capability does not deteriorate over the live time of the product.