Конвертер DC/DC Traco Power TSR 0.6-4833WI
Последняя цена (на момент наличия)
- Производитель: Traco Power
- Модель: TSR 0.6-4833WI
- Наличие: Нет в наличии
Технические характеристики
| Выходное напряжение | 3.3 VDC |
| Выходной ток | 600 mA |
| Количество выходов | single |
| Входное напряжение | 9-72 VDC |
| Тип корпуса | Plastic Case |
| Тип крепления | PCB Mount |
| Тип соединения | THD (Through-Hole Device) |
| Footprint Type | SIP3 |
| Длина | 12 mm |
| Ширина | 8.6 mm |
| Глубина | 13.4 mm |
| Эффективность | 85 % |
| Максимальная температура | 85 °C |
| Минимальная температура | -40 °C |
| Вес | 3 g |
| Шум | 50 mVp-p typ. |
| Емкостная нагрузка | 100 µF |
| Удаленное вкл./выкл. | No |
| Изоляция | Non-isolated |
Краткое описание
The TSR 0.6WI is a non-isolated POL converter series with an ultra wide 8:1 input voltage range which comes in a standard SIP-3 package. Covering the majority of standard bus- and battery voltages this POL converter is a versatile solution for many applications in distributed power systems where different input voltages have to be handled. Being able to use the same converter in many different situations effectively reduces the bill of material (BOM) of a given application. A high efficiency of up to 94% allows for an operating temperature range of -40 to +85°C (up to 80°C without derating) and makes them excellent drop-in replacements for less efficient LMxx linear regulators. With 0.6A max. output current and standard features such as low standby current, precise regulation and protection against short circuit, overvoltage and overload the TSR 0.6WI is suitable for many battery and distributed power applications.